כוחה של ההתנייה הקלאסית לטיפול בבעיות התנהגות כן כן, כנסו, כנסו!

 

בוידאו – דוגמא לטיפול בהתנייה קלאסית עם כלב. זה עובד אותו דבר גם על חתולים ובני אדם. גם אם היה שם חולד עיוור העקרונות עדיין תקפים. יש אמיתות שלא משתנות.

 

 

 

רבים ואף רבות מבלבלים וחושבים שיש הבדל בין אילוף ובין יעוץ התנהגותי כי הם חושבים שמאלפים מתמקדים בחיזוק התנהגויות ויועצות חתולים לא. הן רק מסדרות את הסביבה ואומרות לכם למצמץ לחתול.

למעשה רוב מאלפי הכלבים ואנשי הכלבים שאני מגיעה מהם, שכחו  ואולי אף לא היו מודעים לאחד הכלים הגדולים ביותר שיש לנו בחינוך ובלמידה וזאת ההתנייה הקלאסית.

 

אני הולכת לעשות סלט. אבל זה הסלט שלי והכנתי אותו בעצמי:

 

מה זאת התנייה קלאסית ? ששני גירויים באים אחד אחרי השני והלומד מסיק מכך שהגירוי הראשון מנבא את בואו של השני.

למשל. אני פותחת את המקרר. שתי הנבלות אצלי בבית מתייצבות. מקרר אומר אוכל. סיבה מספיק טובה להתייצב.

אני פותחת אריזת פלסטיק ? הם תמיד שם. הרישרוש של העטיפה מביא את כל החתולים אלי. לפעמים מספיק להחזיק שקית ניילון וחתולים יבואו אלייך. בשקית יכול להיות אוכל.

אחד מהדברים הכי מרגיזים שנלמדו על ידי חתולי האיזור הוא שכלבה גדולה ואישה עם שקית שווה אוכל. יש עשרות נשים כאלו באיזור שלנו. אז הם יבואו ואין להם שום בושה.

 

מאלפות כלבים לומדות לשים דגש על התניות אופרנטיות בהם החיה תופסת את החיזוק כתלוי בהתנהגותה. אבל אני לימדתי את הפקודות הכי טובות שלנו בהתנייה קלאסית. כל הדברים החשובים – עצרי, קדימה, לאט, ימינה, ושמאלה , עברי את הכביש בקו ישר והשארי במקום, נלמדו בצורה הקלאסית. פשוט אמרתי ומיד ביצענו. והם למדו. הם זה הכלבה והחתול. גם החתול בא לטיולים. גם ברעייה ואג'ילטי ההוראות נלמדות עם התנייה קלאסית. זה עובד מעולה.

 

התניות קלאסיות טובות גם כדרך להעביר מידע לחתול או לכלב. לרוב זה יהיה מידע שלא נרצה להעביר לו כמו להוריד את כלוב הנשיאה מהארון כי תיכף הוא ילך לוטרינר. אבל אצלנו בבית הן משמשות כמידע שאומר לחתול רק עכשיו נחזיק אותך וניתן לך כדור. בשאר המקרים לא. ואתה לא צריך לחיות בחרדה שכל רגע זה יקרה. יש לנו טקס ספציפי וכל עוד הוא לא קורה הכל רגיל.

 

מכיוון שהמנגנון של הלמידה בהתנייה קלאסית הוא ידוע ויחסית ברור, ההתנייה הקלאסית היא כלי מעולה לטיפולים בבעיות ריגשיות וחרדות של בעלי חיים. אם מגיע משהו שהחתול או הכלב למד לפחד או לשנוא, אבל אחריו יגיע דבר נפלא, הרגש ישתנה. כן, זאת הסיבה שאנחנו אומרות לכם כל הזמן להאכיל חתולים ששונאים זה את זה , זה מול זה. בתקווה שהאוכל יהיה כל כך מדהים ויווצר שינוי ריגשי. כמובן שזה תלוי מאוד ברמות השנאה והפחד. צריך שיהיה פער גדול לטובת הדבר החיובי כדי לשנות את ההרגשה. אם האוכל לא שווה למשל והפחד ממש גדול זה יכשל. כי בסופו של דבר מי שקבוע מה הוא חיזוק, מה הוא חיזוק חיובי ועד כמה הוא חיובי בעיניו זה הלומד/חתול/כלב ולא מה שאני רוצה שזה יהווה עבורו.

 

ועכשיו לשאלת מיליון הגללים. השאלה היא כמובן – האם בזה שאני נותנת לחתול/כלב שלי חיזוקים חיוביים בזמן שהוא מרגיש פחד, חרדה וכעס, אני לא מחזקת את התנהגותו ?

ובכן חברות וחברים, איזו התנהגות יש פה בדיוק ? פחד חרדה או כעס הם רגשות. אנחנו לא יודעים באמת איך לחזק אותם כי אנחנו לא באמת יכולות לקבוע מה בעל החיים מרגיש. זה שלו פרטי ואישי.

מבחינת הלקסיקון המדעי, אפשר לחזק רק התנהגות. וזה משהו שאפשר לצפות ולמדוד.

 

אז מה קורה שאתם מגיבים לחתול או כלב שמפחד. האם זה יגביר את הפחד והחרדה שלו ? זאת שאלה מעניינת. התשובה היא שסביר להניח שלא. יכול להיות שתפריעו לו ואז הוא יתעצבן עליכם. זה רגש שונה. או שהוא יהיה כה מפוחד שזה לא יעזור לו בכלל. או שכן תצליחו לנחם אותו אם מדובר בפחד בינוני עד קליל. לדעתי עדיף ליצור תקשורת עם בעל החיים ולהראות לו שאנחנו רואים אותו ומודעים לו

כמובן אני בעד להתערב. לא הבאנו חתול או כלב כדי שיסבול ויפחד לבד ואם אפשר לעזור לו וזה אומר לא להתעלם אלא לטפל במצוקות שלו עד כמה שניתן, אז חובה (בעיניי) לנסות לעזור.

אני ממליצה על שימוש בשכל הישר שלכם בכל מקרה.

 

בוידאו – דוגמא לטיפול בהתנייה קלאסית אבל עם כלב. זה עדיין אותו דבר. לא משנה שזה כלב ולא חתול. גם אם היה שם חולד עיוור העקרונות עדיין תקפים. יש אמיתות שלא משתנות.