הפעם אקח אתכם למסע באיים הבריטיים, לממשלת בריטניה ולמסורת ארוכה של עובדי ציבור בממלכה: הלו הם ה –  ציף' מאוסרז או באנגלית chief mousers

כלומר אחראי עכברים. כן, זה מינוי רישמי מטעם הממשלה האנגלית לכל ימיו של החתול המשרת במשרד. והמסורת נמשכת מהמאה ה – 16. החתול הראשון שידוע ששירת בתפקיד רישמי החל בשנת 1515 את תפקידו. בימיו של הנרי השמיני.

 

יש ערך בויקפידיה לגבי המינוי הזה ואני ממליצה לקרוא אותו : 

https://en.wikipedia.org/wiki/Chief_Mouser_to_the_Cabinet_Office

 

מסמכים רישמיים על תפקידם של החתולים ששוחררו לבחינת הציבור במסגרת החקיקה לחופש הביטוי מגיעים רק עד 1929 ומשם ואילך יש לנו תיעוד שאנחנו יכולות לעקוב אחריו.

קשה מאוד לסכם את כל המידע שיש לנו על סיפורי החתולונים ששירתו במשרות אלו. זה כמו אופרת סבון שנמשכת מאה שנים. אז אני אדלג על כל הישנים ואתחיל בשנות האלפיים. ויש לא מעט שערוריות ותככים בעלילות החתולונים מאז ועד עכשיו.

 

לארי הצ'יף מאוסר של משרד הממשלה

 

 

כל החתולים שהגיעו לתפקיד נלקחו מבאטרסי פארק ונבחרו לתפקיד בגלל יכולות תפיסת העכברים שלהם ובגלל היותם חביבים וחברותיים לבני אדם.

לארי הטאבי הגיע למשרד ראש הממשלה בדאונינג 10 בשנת 2011, פרייה הגיעה לאותו משרד ב – 2012, פלמרסטון השחור לבן, הגיע למשרד החוץ בשנת 2016 וגלדסטון השחור מונה למשרד האוצר ב – 2017.

 

לכל אחד מהחתולים בתפקיד יש סושיאל מדיה משל עצמם עם מיליונים של מעריצים ועוקבים. העיתונות וכלי התקשורת הבריטיים עוקבים אחריהם במשך כל השנים ומסקרים כל דבר שמתחולל אצלם ולכן יש הרבה מאוד מידע והרבה מאוד מה לראות.

 

קודם כל לארי היה ביריון, והוא ופרייה לא הסתדרו ולכן היא פרשה לכפר. שם היא מטופלת על ידי אחד מעובדי המשרד שפרש לפנסיה. לארי נשאר הצ'יף מאוסר היחיד במשרד. ולא חלף זמן והתגלה שהוא לא כזה יעיל. בעוד עמיתיו פלמרסטון וגלדסטון תפסו תריסרים על גבי תריסרים של עכברים לארי נראה משתעשע בעכבר ומשחרר אותו לחופשי אחר כך. ובכל זאת הוא נשאר בתפקידו.

 

דיויד קמרון ראש הממשלה הואשם על ידי הציבור שהוא אינו אוהב את לארי. הוא הגיב להאשמות האלו בנאום בפרלמנט , ואמר שהוא ומשפחתו מאוד אוהבים את לארי, והציג תמונות שלו ושל לארי מחובקים כהוכחה לאהבה שלו. הצהרות האהבה זכו לקריאות עידוד נלהבות בפרלמנט הבריטי ולסיקור חדשותי נרחב. קמרון גם הסביר שהוא אינו יכול לקחת את לארי איתו מכיוון שלארי לא שייך למשפחה שלו אלא משרת במשרד ראש הממשלה כחתול. לכן שקמרון הוחלף בתרזה מיי, לארי נשאר בתפקיד.

 

פלמרסטון ממשרד החוץ

 

 

ואל לנו לשכוח את הריב הגדול שנמשך עד עצם היום הזה בין לארי לפלמרסטון ממשרד החוץ. שני אלו סיפקו צילומים מרהיבים של קרבות חתוליים קשים. באחד מהם פלמרסטון נפצע באוזן, בשני לארי נפצע בכפה והקולר שלו נפל מהצוואר לרצפה. בעקבות קרב זה ועוד קרבות וגם בעקבות פינויו של פלמרסטון על ידי שוטרים כאשר נתפס מנסה להסתנן לדאונינג 10 משכנו של לארי. (ההנחה של הפרשנים הייתה שהוא רוצה לעשות שם את צרכיו.) אחרי הקרבות הוזמנו יועצות חתולים מבאטרסי פארק על מנת להרגיע את הרוחות והן ביקשו שבינתיים שני החתולים ישארו מוגבלים למשרדים ולא יצאו החוצה לרחוב.

זה כנראה עזר קצת כי הקרבות מהשנה האחרונה הם בעוצמה נמוכה יותר וכוללים פחות אלימות , אם כי העוינות בין שניהם לא השתנתה.

 

לארי ופלמרסטון באחד הריבים

גלדסטון ממשרד האוצר

 

 

 

בינתיים בתקשורת וברשתות החברתיות נוצרו מחנות שמצדדים בחתול זה או אחר מבין הניצים. ויש דיונים סוערים לגבי העתיד העבר והווה של חתולונים אלו המרתקים את האומה הבריטית וגם אותי.

אני עוקבת אחרי מעללי החתולים הרישמיים בבריטניה בדיוק כמו שאני עוקבת אחרי משפחת קרדשיאן ועקרות הבית האמיתיות של ניו יורק.

כרגע העיתונים קובעים שהמאבקים האמיתיים בממשלה הבריטית נעשים בין לארי לפלמרסטון.

 

לצפייה בסיכום חלקי של הסיכסוך :

 

 

מקורות מידע חמודים נוספים ששווה לבקר 

 

https://www.theguardian.com/uk-news/video/2016/jul/29/britains-political-pets-at-war-video

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Gladstone_(cat)

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Larry_(cat)

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Palmerston_(cat)

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Freya_(cat)

 

https://www.telegraph.co.uk/news/2017/03/16/should-larry-sacked-number-10-mouser-seen-letting-mouse-run/

 

https://www.thetimes.co.uk/article/palmerston-the-foreign-office-chief-mouser-is-best-in-the-business-gwk0j985k

 

https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/david-cameron-confirmed-loves-larry-8411591

 

https://www.theguardian.com/uk-news/video/2016/jul/29/britains-political-pets-at-war-video

 

https://www.youtube.com/watch?v=xKKqthF_spo

 

http://nationalpost.com/news/world/the-war-of-whitehall-10-downings-larry-the-cat-blamed-for-missing-fur-on-foreign-offices-puss-palmerston

 

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3710487/The-feline-fight-Downing-Street-Larry-Palmerston-face-cat-No-10.html