בני האדם הם החיה היחידה שמספרת לעצמה סיפורים ונראה שהיא לא יכולה לחיות בלעדיהם. אבל מה קורה שאין להם קשר למציאות ? 

הבעיה שלי היא לא עם הסיפורים על חיות אלא בנזק שהסיפורים האלו גורמים לבני אדם ולחיות שלהם. 

בואו נקח את הסיפור הזה שאני מכירה כי שמעתי אותו יותר מדי וחבל לי בעיקר על החיות: ב- 1970 פרופסור דויד מאץ', חוקר של התנהגות בע"ח , פירסם מחקר שלו על זאבים בשמורת טבע שם הוא טבע, לנצח כנראה, את המונחים זאב אלפא, ביתא וכולי.הוא כתב על הירארכיה נוקשה ומאבקים על מעמד ודומיננטיות בלהקה. אחר כך הוא חזר בו. זה קורה בהרבה תחומים. תמיד מתקבל ידע חדש ואת מתקנת את עצמך. אז מסתבר שהוא חקר להקה כפויה ובעצם ראה את גרסת בית הכלא של הזאבים והסיק ממנה מסקנות על כל החברה הזאבית. למעשה זאבים חיים במשפחות, לרוב גרעיניות לפעמים עם תוספת של דוד או דודה מאחד הצדדים. היחסים שלהם יותר מזכירים את היחסים במשפחות של בני אדם מאשר כל דבר אחר. כמובן שיש תפקידים ויש אפשר להגיד, מעמדות. אבל זה יותר כמו אצלנו.

אבל היי ! הסיפור על חברה נוקשה ומעמדית שאף אחד לא אוכל בה לפני המנהיג או הולך לפניו זה סיפור שקסם מאוד לבני אדם וזה היה מאוחר מדי. ועכשיו ? עכשיו אי אפשר להמלט מזה וזה משפיע על התפיסה של בני אדם את עצמם ואת הכלבים שלהם. הם חושבים שהכלב מנסה להשתלט עליהם כדי לעלות במעמד. לא פוסלת עקרונית, אבל ברוב המקרים ההסבר הרבה יותר פשוט. הוא עולה על הספה כי נעים יותר שם או שהוא משועמם ולכן אכל נעל. ואיפה ראיתם בטבע להקה שמורכבת משני מינים של בע"ח ואף אחד מאיתנו הוא לא זאב. כשאני עסוקה וגורה באה להציק לי אני לא חייבת לנער אותה ולנהום. בדרך כלל אני נותנת לה אוכל או אומרת לה "לא עכשיו" ושמה אותה בגדר גורים. כי אני לא גרה במאורה!

אחרי מחקר דרך הקינדל – טעות איומה !! המכשיר הזה מעולם לא יחזור להציע לי ספרות סבירה בשנים הקרובות ! – גיליתי שיש עולם שלם של סיפורת שיפטרים של אנשי זאב אלפא, ביתא, גמא, אומגה. הרבה יותר ממה שחשבתי. אלפי ספרים. אולי יותר. אלוהים ישמור. אז קראתי אני חושבת ספר וחצי מהז'אנר. וקראתי את הספרים של אניטה בלייק. וגיליתי בחיפושים שגם אמנות הפיתוי משתמשת במונחים האלו. בעעע.

(זה לא שאין חיות שיש להן חברה הירארכית נוקשה ברמה הזאת עם מעמדות נוקשים ומאבקי כוח אלימים. אבל זה לא אצל הזאבים. סליחה).

כמה לינקים מעניינים למי שרוצה להרחיב. והם גם לא מחקר בפני עצמו אז קלים לקריאה.

https://en.wikipedia.org/wiki/L._David_Mech קצת על דויד מאץ'

 https://io9.gizmodo.com/why-everything-you-know-about-wolf-…קצת על תיאוריית זאבי האלפא ביתא וכולי ולמה היא לא נכונה

https://www.youtube.com/watch?v=tNtFgdwTsbU פרופסור דויד מאץ' מסביר על הטעויות שעודד במחקר הפופולרי שלו

 

והנה תמונה של זאבי