מתי תדעו שזה הזמן להפרד ?

אמלק לכל מי שקשה לו לקרוא על זה – לא תדעו. אנחנו לא אוביקטיביים. אבל יש מה לעשות.

בצורה מאוד גסה המוות של קרובי המשפחה האהובים השעירים שלנו מתחלק לשניים: טרגדיה פתאומית או גסיסה ארוכה ומייסרת. חוויתי את שניהם על בשרי. והחוויה של לצפות בכלבה האהובה שלי נגמרת כל יום קצת על ידי הזיקנה הייתה הרבה יותר מצלקת עבורי. הידיעה שאין כמעט שום דבר שאני יכולה לעשות כדי להקל עליה. הסבל בלראות אותה מתדרדרת. הקושי בזה ובטיפול בה. לפעמים המחשבה שכשהיא תמות אני ארגיש הקלה שכל זה יהיה כבר מאחורי ואז רגשי אשמה על זה. ההכנה לכך שהיא עומדת למות והפרדה ממנה בעודה בחיים, ואז רגשי אשמה על זה שקברתי אותה והיא עוד כאן. המחשבות המייסרות על כך שאני הייתי יכולה לעזור לה אם הייתי רק עושה משהו אחר או שאני לא מטפלת בה מספיק טוב או שאין לי מספיק סבלנות עבורה, ואז רגשי האשמה על זה. ההתמודדות עם הסניליות והפחדים שהיא הביאה. הצורך לשאת אותה כמה פעמים ביום על הידיים למטה ולמעלה על מנת לעשות צרכים. זה שבר לנו את הלב שהיא הייתה עושה צרכים על עצמה ולא מצליחה לקום וממשיכה לשכב בהם. זה היה נורא מהמון בחינות.

בפוסט הקודם על הנושא כתבתי שצריך שהחברה והתרבות יכירו בלגיטימיות של קשרי המשפחה שלנו איתם כי הם בני משפחתנו הקרובים ביותר. ובכך שהאבל על לכתם הוא כבד מנשוא.

היום אני אדבר על פריבילגיה אחת שיש לנו ולהם והיא היכולת שלנו לתת להם למות בכבוד. אקא. הרדמת חסד. וזה אכן חסד. במקום לגרור את החיה האהובה שלנו דרך יסורים אפשר להחליט שאיכות החיים שלה כבר לא מצדיקה את הישארותה פה ולשחרר אותה בכבוד. החסד האחרון שלנו עבורם.
ליידי שלנו מתה מוקפת בבני הבית, במשפחה, במי שאוהב אותה. הזמנו את הוטרינרית לבית. היא מתה במיטה שלה כשכולנו מסביבה, בשלווה, בידיעה שהיא אהובה ומוגנת. זה לא היה קל עבורנו אבל זה היה המעשה הנכון עבורה. הדבר האחרון שיכולתי לעשות בשבילה.

האינטרנט מלא בשאלונים על איכות חיים. באמת. יש אפילו כמה ספרים על זה. יש שאלונים מאוד מורכבים ומסובכים. זה אחד השאלונים שמצאתי ותרגמתי עבורכם כי והוא פשוט יחסית וקל יחסית למלא וגם נותן לכם תוצאות מדויקות לגבי מצב החיה ואיכות החיים שלה אם אתם ממלאים אותו באופן אובייקטיבי.
אני לא הצלחתי למלא אותו באופן אובייקטיבי בזמנו. הייתי צריכה חברה שלי שתגיד לי שהכלבה סובלת וזה הזמן. אבל זה שאלון שטוב שיהיה זמין לכם. ואתם יכולות לפנות איתו לגורם מטפל שהוא לא אתם ולהתייעץ לגבי רמת איכות החיים שאתם יכולים לספק לחתול או לכלב.

מתורגם עבור חתולים אבל פונה גם לכלבים.

 שימו לב, המספרים שבטבלה. 0 מסמן מצב אידיאלי ו – 10 את המצב הכי קטסטרופלי.
כמו כן הטבלה כללית מאוד ולא מתייחסת למצבי מחלה שאפשרי להחלים מהם.