אשרי החמודים, הם ירשו את הארץ וישתלטו על העולם

אשרי החמודים, הם ירשו את הארץ וישתלטו על העולם

מה זו דומיננטיות?  לפי ההגדרה המדעית פרט הוא דומיננטי בסיטואציה נתונה בה שני פרטים שרוצים את אותו משאב, ומי שמשיג את המשאב לעצמו הוא הדומיננטי בסיטואציה. וזהו.

כל שאר ההגדרות לדומיננטיות אומרות הרבה מאוד דברים שונים להרבה מאוד אנשים .

neta-marco

צילום:נטע מרקו

חשבתי לעצמי יום אחד בעודי בוהה בתקרה, איך זה יכול להיות שכל המשאבים מראש שייכים לי, הזמן, האוכל, מקומות המרבץ, השליטה בזמני הטיולים, בסוגי האוכל, בצעצועים, בתשומת הלב, בגישה לכלבים אחרים.  ובכל זאת אחרי הכל, הכלבות מקבלות לא מעט מהמשאבים שלי כשכל מה שהן צריכות זה לשלוח מבטים שעירים ונוגים לכיווני ועוד לא התחלתי לדבר פה על החתול שכל מה שהוא צריך זה להופיע בשטח אפילו שהוא מתייחס אליי כמו אוויר. אז כן, כל מה שהם צריכים לעשות כדי לקבל משאבים זה להיות חמודים. אני לא יכולה להכחיש יותר את האמת.

maya-pik

צילום:מיה פיק

הדברים היחידים שאני לא נותנת זה מה שאני חוששת שיזיק לבריאותם אבל ההמנעות לעיתים עולה לי בבריאות. הם חמודים כל כך.

אם אני חושבת על זה הרי לא תתכן תחרות ביני ובין כלב. זה לא כוחות. מראש הכל שייך לי ואני שולטת בהכל וזו דומיננטיות על-חלל בכל המצבים והסיטואציות. אבל המנוולות כל מה שהן צריכות זה להיות חמודות והן כבר יקחו הכל . ואז הבנתי – חמידות זו הדומיננטיות האמיתית.

yanna-koren

צילום: יאנה קורן

מיד פניתי לחבר שלי יובל שפירא. יובל עובד במשרד ממשלתי ולכן אני מרגישה חופשיה להטריד אותו בשעות העבודה כי בעצם אני זאת שמשלמת את המשכורת שלו.

"מצאתי את הסכנה האמיתית לשלום העולם",  כתבתי לו, "החמודים הם דומיננטיים והם רוצים לקחת ממני הכל" ("הכל" מסתכם בדרך כלל בארוחה שלי ובזמני הפנוי, אבל בסדר, זה היה רגע של גילוי).

שכחתי שליובל יש עוד תואר, בפסיכולוגיה. אז הוא ישר אמר לי שאני צודקת מאוד, אבל טועה לגמרי.

וזה בגלל שאני אישה הורמונלית ואמוציונלית. הסברתי לו שמכיוון שיותר מחצי מהאוכלוסיה הן הורמונליות ואמוציונליות כנראה שעלינו פה על משהו חשוב.

mali-dror

צילום: מלי דרור

אז מסתבר שהחמידות משחקת תפקיד חשוב בעולם ובהיסטוריה שלנו ושלנו החיות

אנחנו נותנות דברים רבים וגדולים לחמודים כי הם חמודים וכך הם משמרים את קיומם כשהם תלויים בנו. אנחנו מקריבות עצמנו עבור החמודים והחמידות. יובל טען שזה אפילו אבולוציוני. אמרתי לו שאני לא מבינה מה כל כך אבולוציוני בזה שאנחנו מגדלות חתולים. כנראה החיה החמודה עלי אדמות.

אבל הוא לעומת זאת כן משתף תמונות של נטע הבן הפעוט של אחת מהחברות שלו. וזה בטח מסיבות גבריות כאלו שאין להן שום קשר לרגשות או חמידות. זה פשוט מעקב התפתחותי כלשהו למען המדע.

michelle-burstein

צילום:מיכל בורשטיין

חמידות היא הכוח של חסרי הכוח. זו הדרך שלהם להמשיך להתקיים. על ידי כך שהם מוצאים חן בעינינו. זו גם הסיבה שגורים ותינוקות זה חמוד. זה לא כוח ישיר , זה לא מישהו שפשוט בא ויכול לקחת מה שבא לו. החמידות זה הכוח העקיף שגורם לחזקים לתת לכם דברים, לאהוב אותכם ולהוקיר אותכם בגלל איך שאתם גורמים להם להרגיש. אבל זה כוח שיכול לעבוד רק אם יש בצד השני מישהו שמעריך חמידות. למזלנו, רוב האנושות מעריכה.

shani-kandel

צילום: שני קנדל

האם הכלבים רוצים לשלוט ? לא. "שליטה" היא קונספט אנושי מופשט. כלבים לא חושבים במונחים כאלו. האם הם רוצים להשיג משאבים ממכם ומהסביבה ? בהחלט, זה טבעי. הם משתמשים בכל מיני דרכים להשיג דברים. גם בחמידות. מה שעובד. האם הם רוצים לשלוט במה שקורה בחיים שלהם ? בהחלט, אחד החיזוקים הכי גדולים לכל יצור חי היא שליטה בסיטואציות שהוא מוצא את עצמו בהן. זה מעצים ומחזק אם את יודעת שאת יכולה לשלוט בסביבה ובמה שקורה לך ואת לא קורבן של הנסיבות. זה צורך הישרדותי חשוב. זה גם מפחית סטרס וריאקטיביות למיניה  (על שליטה בסיטואציה מבוססת כל שיטת הטיפול ההתנהגותית B.A.T למשל ) זה חיזוק רב עוצמה. חיזוק יותר עוצמתי מאוכל באילוף לטעמי. נכון שלא תמיד כלב יכול או צריך לשלוט בסיטואציות בהן הוא נמצא. זה לא מתאים לחלק מהמצבים בחיים ,זה יכול להיות אפילו מסוכן לתת לו להחליט לבדו. אבל גם שלא, זה יכול מאוד להרגיע כלב אם יש תקשורת טובה בינו ובינכם והוא יודע שאם אתם שם איתו אתם תדאגו לו גם כשאתם מחליטים והשליטה לא אצלו והוא לא יודע מה עומד לקרות.

stav-barak

צילום:סתיו ברק וספי

האם חמודים הם דומיננטיים ? אולי מבחינה טכנית לפי ההגדרה הצרה. יש לי משאב ששנינו רוצים אבל ויתרתי

עליו לטובת הצד השני כי הוא חמוד. האם זה אומר שהוא השיג אותו ממני באותה סיטואציה כי כוח החמידות שלו גדול מאוד וזה ניצח אותי ?! אני לא חושבת שההגדרה המדעית הצרה יכולה להכיל (או צריכה) את היופי והמורכבות שיש בעולם הריגשי ובמערכות היחסים שלנו זה עם זו.

מערכות היחסים שלנו עם הכלבים הם פסיפס של אהבה ורגשות, של דאגה ואיכפתיות,של תקשורת וחיבה.

אני כן חושבת שהמחשבות האלו מראות שהגיע הזמן להתקדם באילוף הכלבים לחשיבה יותר מעמיקה, יותר רב מימדית ואולי כזו שמתייחסת גם לצד האנושי במערכת היחסים ולמקורות המוטיבציה הדחפים והרגשות שלו ולא רק לצד הכלבי בה.

lillou-phoenix-shalev

צילום לילו פיניקס שלוו

לשאלה מי שולטת במי עדיין יש תשובה ברורה וחד משמעית בגלל הנסיבות שהן שכולנו חיים בעולם האנושי

ואנחנו אלו שמתווכים בין החיות שלנו ובין העולם. אבל כל עוד אני איתם ושולטת בהכל, הלב שלי ימשיך להתכווץ כל פעם מחדש מהחמידות הנפלאה סביבי.

inbar-naaman

בצילום:ענבר נעמן וחתולון

ziv-matzner1

ziv-matzner

צילומים:זיו מצנר

shaked-gabbay

צילום:שקד גבאי

ronnie-rubenstein

צילום מיכל סמואל זיסקינד

חומרים נוספים שאולי יעניינו אותכם:

http://www.haaretz.co.il/news/science/.premium-1.3002963 הארץ בכתבה על חמידות

https://www.youtube.com/watch?v=Dg_djZZcKVc

תוכנית של הביביסי על מה זו חמידות באופן מדעי. ממליצה לצפות. חיות חמודות

תודה לחברות הקבוצה "פמיטראש" שחלקו איתי את התמונות של החיות החמודות שלהןו

About the Author:

Leave A Comment