מבוא (לא מספק בכלל) לאילוף חתולים

/, חתולים, נסו את זה בבית/מבוא (לא מספק בכלל) לאילוף חתולים

מבוא (לא מספק בכלל) לאילוף חתולים

יומיים לאחר החלמתו של יורי (מנשיכת חתול) ושיחרורו מבית החולים, אני חושבת יותר ויותר על כל הדברים האיומים שאנשים מעוללים לחתולים ומהי הדרך בה אוכל אני לעזור ולשקם את תדמיתם.

הרבה דברים נאמרו על חתולים: שהם מפונקים, אגואיסטיים, חסרי כל יכולת לאהוב מישהו מלבד עצמם, מרושעים, בלתי צפויים, טיפשים, מביאים מזל רע, חברים של מכשפות ומשרתים את השטן. וכמובן, עלילת הדם החדשה בה מסופר כי החתולים קשרו קשר עם טפיל, טוקסופלזמה גונדי שמו, וכך ביחד הם מנסים להשתלט על העולם על ידי כך שהם משפיעים על מוחותיהם של נשים צעירות, גורמים להתנהגותן להיות בלתי נסבלת , מה שגורר רווקות ניצחית, וכמובן, אימוצם של המוני חתולים וטפילים.

הכל שקרים!

חוץ מאולי הקטע עם השטן. הרי אי אפשר להוכיח את אי קיומו, אז אולי הוא באמת קיים (נו, זה הטיעון הרציונלי של המאמינים). רק שאם זה אכן כך, השטן עשה עיסקה גרועה ביותר וכנראה הוא לא מאוד מבריק. אני לא כל כך מבינה מה החתולים תורמים לו. הם לא בדיוק הבחירה הראשונה שהייתי בוחרת כחיה שתשרת אותי. אין להם בדיוק תודעת שירות מפותחת.

זה קצת הפוך, הרי אם הכלב הוא חברו הטוב ביותר של האדם, אזי האדם הוא משרתו הטוב ביותר (של החתול).לחתול ,בניגוד לכלב, אין תשוקה לרצות אותנו או רצון עז שנאהב אותו. אין לו היסטוריה ארוכה של עבודה בצמוד אלינו והוא לא חברותי כמו כלב.

כן, אני חותמת לכם שחתול יכול להיות חבר טוב ולאהוב אותנו עד מאוד . להקשר אלינו, לדאוג לנו, לפעמים גם להציל אותנו משריפה בבית או מהתקף של היפוגליקמיה, ולהיכנס לדיכאון בלכתנו (ואז לנקום בנו אחר כך בברוגז עם מבטים מלוכלכים ובהשתנה על הנעליים שלנו!). אבל הוא תמיד יזכור שהאינטרסים שלו קודמים לשלנו. חתולים לא יכולים לוותר וקשה להם מאוד להתגמש. זה לא הטבע שלהם.

אבל בהחלט אפשר לאלף חתול. ולדעתי, אילוף של חתול הוא קל בהרבה משל כלב, כי אין את כל הבלאגן הריגשי מאחוריו. החתול לא יושב לו וחושב -רגע, אם אני אעשה "ארצה" זה אומר שאני כנוע לה – ואוכל סרטים בנוגע למקומו בעולם. מקומו בעולם ידוע לו, הוא שולט, בהכל. (בגישה זו, של "אני שליט העולם" חולקים כלל החתולים, מהחתול הכי גזעי ומטופח עלי אדמות ועד לחתולון הרחוב המנוזל מתחת לפחי הזבל ). לא, החתול חושב משהו בסיגנון – היי, אני גורם לה לתת לי אוכל כשאני שוכב לרגע על הבטן, איזה יופי, אני אמשיך לשכב והמפגרת תאכיל אותי –

חתול, בניגוד למה שרבים חושבים, הוא חיה חכמה מאוד. זו חיה שאוהבת לשחק, זו חיה שצדה, חיה שמתמודדת עם אתגרים, או לפחות אמורה להתמודד איתם אם היא לא ישנה עשרים וארבע שעות במיטה שלך. הם אמורים להיות מסוגלים לפתור בעיות מורכבות. ולפי מהירות הקליטה שלהם, אני חושדת כבר מזמן שהם עולים על הכלבים בחוכמה.

אילוף של חתול יהיה שונה מהאילוף הרגיל שכולנו מכירים. אי אפשר לשים על חתול קולר ורצועה, אי אפשר למשוך, אי אפשר לדחוף, אי אפשר לצעוק או  להעניש וגם לשבח לא יעבוד לכם. לא תוכלו לכפות על חתול ולא תוכלו לאלץ אותו לעשות משהו שהוא אינו רוצה. אם אתם רואים אילוף כיכולת לכפות על חיה לעשות את רצונכם גם אם אינה רוצה בכך, הרי שזהו באמת לא אילוף. כל החלק של הענשה, הפחדה או כפייה הולך לפח.  חתולים לא נכנעים ולא מוותרים ומה שאנחנו רוצים מעניין אותם כשלג דאשתקד ואפילו קצת פחות ממנו.

אז אם כל זה לא עובד מה כן עובד ?

בטיוטה הראשונה שהייתה כאן כתבתי מגילות על התנייה אופרנטית וקלאסית וחיזוקים למיניהם. אבל ויתרתי. המומחים עושים את זה טוב ממני ויש בלוגים של מאלפים שמסבירים את זה מאוד יפה, אין לי חשק ללעוס דברים שנלעסו כבר אלפי פעמים.

אך בקיצור, ברמה הפילוסופית, כל מה שצריך לעשות זה לשכנע את החתול בשלושה דברים :

האחד, שיש לו המון מה להרוויח , ואם הוא לא משתף פעולה ב"משחק" איתנו הוא מפסיד הזדמנויות לזכות בפרסים יקרי ערך.

השני, שהוא כרגיל שולט בהכל. והוא זה שמאלף אותנו לתת לו אוכל, צעצועים, תשומת לב או גישה למקומות מעניינים (כלומר, כמו שזה בדרך כלל).

והשלישי, תהליך הלימוד צריך להיות מהנה ומאתגר עבור החתול, אחרת הוא יבריז כדי לישון בצד.

מה היתרונות באילוף חתולים ? אני מעדיפה לציין קודם את החסרונות: זה לא משנה אותם בכלל. כשהתחלתי לאלף את גרגנטואה, החתול שלי, גיליתי שהעובדה שהוא יושב או קופץ על פי פקודה, לא משנה את תפיסת עולמו במילימטר. הוא נשאר אותו מגלומן נרקיסיסטי שתמיד היה. הוא לא רואה בי אישיות רבת השפעה, הוא לא מסתנוור מזוהר השליטה והמשאבים שלי. הוא סתם התרגל לשבת כי זה השתלם לו המון פעמים. הוא מציע לי את השב שלו ,בדיוק כמו הכלבות, אבל לא כי הוא מכיר בכוחי העודף עליו, אלא פשוט כי הוא רוצה משהו ולמד שזו הדרך להשיג אותו.

היתרונות הם, שחתול עובד הוא חתול מרוצה ומסופק מבחינה אינטלקטואלית. זהו חתול עם פחות בעיות התנהגות כמו חרדה, דיכאון או תוקפנות, וזו דרך נפלאה לנתב התנהגויות לא רצויות ולבחור במקומן אחרות שמוצאות חן בעיניכם יותר. קשר חזק יותר עם החתול, בתנאים שלו כמובן. זהו תחביב אקלקטי לדבר עליו עם זרים, משהו מעניין להראות לאורחים. ואם כל העסק הזה יתפוס, שיקום תדמיתו וטיהור שמו של החתול בקרב הציבור הישראלי.

המנוול שלי, גרגנטואה, מי יתן ויחיה לנצח ויכרתו כל אויביו, החליק מאדן החלון יום אחד ושבר את האגן בשני מקומות. בינתיים הוא החלים מעט אך הוא בחופש. מכיוון שחלק מהדברים הוא כבר לא יכול לעשות וחלק אחר קשה לו. הוא לא יופיע בפוסט זה, את מקומו יתפסו מגוון חתולים מיוטיוב.

מבחינה מעשית, בסרטונים המאלפות משתמשות בקליקר, שזו קופסה קטנה שמחזיקים ביד ועושה רעש של קליק. הקליקר הוא סמן, והוא אומר לחתול, אחרי הקליק יבוא האוכל וגם מסמן לחתול איזו התנהגות מביאה אוכל. יש הרבה סוגי סמנים, גם המילה "כן" או "חתול טוב" היא סמן. אבל לקליקר יש יתרונות, הצליל הוא ייחודי, והיד הרבה יותר מהירה מהקול, ולכן העיתוי הוא טוב יותר, וכשהעיתוי טוב יותר, הלמידה מהירה יותר.

1. חתולה שלמדה לעקוב אחר מקל מטרה. ואז לימדו אותה שרשרת של התנהגויות – ללכת אחריו , לשבת עפ"י תנועה שלו ולקפוץ ממקום למקום לפי מיקום המקל:

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=q787R2DNDJI]

הוידאו לא קשה להבנה על ידי מי שלמד מעט פסיכולוגיה בהביוריסטית ,ובכל זאת החלטתי לספק כמה הסברים והרחבות.

שימו לב, הסרטון ערוך. מה שרואים הוא השלבים העיקריים בתהליך. אתם לא רואים באמת את תהליך הלמידה לכל אורכו. והוא נמשך בוודאות לפחות כמה ימים ולכן, אל תתאכזבו אם החתול שלכם לא ידע לדלג מכיסא לכיסא על פי פקודה תוך שבע דקות. זמני האילוף הם קצרים מאוד. חתולים לא יהיו מוכנים לעבוד שעה כמו כלב. צריך להתחיל עם דקה או שתיים ולהתקדם בהדרגה לחמש דקות. הליכה אחר מקל מטרה, אגב, היא השלב המקדים ללימוד רגלי (Heel) בחתולים (יש גם דרכים אחרות, אבל לדעתי הן קשות יותר ללימוד). כמו שאתם רואים, עד להתנהגות הסופית יתכנו הרבה מאוד שלבי ביניים.

2. חתולים שלומדים לשבת, ולגעת במקל מטרה.

 [youtube=http://www.youtube.com/watch?v=KX740DC0kwE]

 

בחרתי בסרטון הזה כי רואים בו כמה שיטות- לימוד שב עם פיתוי אוכל (Luring), לימוד נגיעה במקל מטרה על ידי לכידת התנהגות (Capturing ) על ידי הסמן , כלומר, ע"י הקליקר. החתול נוגע במקל עם הפרצוף שלו כי זה מה שחתולים עושים, נוגעים עם הפרצוף שלהם בדברים וההתנהגות "נלכדת" ע"י ההקלקה. לימוד של שב על ידי שיוף (Shaping) ובו מעצבים את ההתנהגות הסופית לאט לאט על ידי העלאת הקריטריונים לקליק.

העיקרון בשיוף הוא לעלות כל הזמן את הדרישות. בהתחלה אתם מסתפקים במבט למעלה, אחר כך זה כבר לא מספיק ואתם דורשים הטייה של הראש, העברת משקל לאחור, הטיית הגוף אחורה יותר ויותר , וכן הלאה. (גם הסרטון הזה ערוך, אני מקווה שזה ברור לכם ששיוף הוא תהליך שדורש יותר זמן מחצי דקה). החוכמה היא לדעת מתי לעלות את הדרישות, כמה חזרות החתול צריך, ואיך לפצל את לימוד ההתנהגות לשלבים כך שהחתול ילמד מהר ויצליח. מקסימום, לא הולך לכם ? הוא לא הבין ? לא קרה שומדבר נורא תמיד אפשר לחזור לשלב הקודם.

 הסרטון הזה מעלה עוד דילמה: מה עושים כשיש כמה חתולים בבית וכולם רוצים לעבוד. עצה שלי- כדאי לסגור את אלו שלא עובדים, הם אומנם מבינים טוב מאוד מי עובד כרגע, הם לא מתבלבלים, זה לא העניין. הם מנסים להפריע לעובד ולהיות במקומו, ואתם צריכים לא להשבר ולהמשיך רק עם החתול המיועד. אבל באמת עדיף להפריד, כבר קרה לי שהחתול שזה היה זמן שלו חטף עצבים על המנוול שהתפרץ ואז הם שניהם הלכו מכות ואף אחד לא למד שום דבר חדש.

אילוף חתולים למשמעת וטריקים (טיפול התנהגותי הוא שונה ומצריך פוסט נפרד) מתבסס על התנייה אופרנטית. במקרה שלנו על חיזוק חיובי (לרוב אוכל נחשק כלשהו, אבל לא רק) שהחתול יודע כי השגתו מצויה בשליטתו והתנהגותו היא הקובעת אם יזכה בו או לא. הוא יכול לבחור שלא. זו כמובן זכותו המלאה. אתם אלו שצריכים לסדר את העניינים כך שהוא תמיד יבחר לעשות מה שאתם רוצים שיבחר, וזה יהיה במקרה גם מה שהוא רוצה. כלומר, שני הצדדים פה רוצים בדיוק אותו הדבר. אין קונפליקטים. ולכן כמו שאמרתי – קל.

האם כל בעלים יכול לאלף את חתולו ? פעם חשבתי שכן. היום אני ממש לא בטוחה. צריך לדעת איך לעבוד מדויק עם סמן/קליקר ולשים לב לכל הדברים הקטנים שהחתול עושה ולתגמל בנדיבות. קצב חיזוקים טוב, עוד משהו שלא מודגש בסרטונים, הוא קליק אחד בשלוש שניות. וגם חובבים מוכשרים, כמו יורי למשל, לא תמיד מצליחים בכך. צריך לדעת מתי להקליק, על מה להקליק, איך לעבור שלב, איך לחזור שלב, מתי להכניס את הפקודה הקולית ולהיפטר מהקליקר,ואיך לתכנן ולחזות מראש את השלבים השונים בדרך להתנהגות הסופית. החתול, בניגוד לכלב, לא מעוניין לעזור לנו, הוא לא קורא את שפת הגוף שלנו באותה רמה כמו כלב, אם הוא בכלל טורח, ואנחנו לא ממש מבינים את שפת הגוף שלו, הוא פחות דומה לנו מכלב , ועבודה לא מדויקת וחובבנית לא תישא פירות, או תישא פחות פירות.

אני חושבת שתוכלו בקלות ללמד את חתולכם לשבת , לתת יד, לבוא אליכם לפי פקודה, או לפסוע אחר מקל מטרה. אבל נראה לי שעבור רמות גבוהות יותר, כמו רגלי , לך למקום, תביא כדור ליד או טריקים למיניהם- תצטרכו איש מקצוע.

אני כן בטוחה שכל מאלף שיודע לעבוד עם קליקר יכול ללמד אותכם לאלף את החתול שלכם. כמובן שלא כל חתול צריך להיות אלוף בטריקים והמטרה הרבה פחות חשובה מהדרך- בילוי זמן עם חתולכם , משחק איתו , איתגור החתול ופיתוח האנטיליגנציה שלו.  אז למדו אותו לשבת, לתת יד, ללכת אחרי מקל מטרה, לקפוץ או להביא כדור. אין יותר משמח מלראות חתול נלהב לעבודה ולקשר.

3. זהו חתול (ויש גם כלב) שהגיע לרמה מאוד גבוהה. שימו לב שהבסיס להרבה מאוד מהטריקים הוא הטרגטינג, המעקב אחר מקל מטרה.  אבל גם לשאר השיטות יש נוכחות . וכל ההתנהגויות כמעט הן תוצאה של של שרשראות לימוד ארוכות.

 [youtube=http://www.youtube.com/watch?v=G5dIB2oF6sQ]

 

נ.ב. יורי אומר לי תמיד שאחת הסיבות שאצל הרוסים לחתולים יש תדמית טובה היא קרקס החתולים של משפחת קוקלצוב. לצערי, הקרקס הוא בגדר התעללות בחתולים.

 ראיתי את התרגילים שהחתולים שלהם מבצעים. ואם נשאיר את הדיון ברמת הטריקים, אין כאן כל התעללות. אולי אפילו להפך.

ההתעללות היא בכך שמעבירים את החתולים ממקום למקום ללא הרף. הרי הם לא מופיעים בסלון הבית שלהם לפני אנשים מוכרים. וכולנו יודעים כמה חשוב לחתול להרגיש בטוח ולהיות בטריטוריה שהוא מכיר והורגל לה. אם משפחת קוקלצ'וב הייתה מסתפקת בתיאטרון חתולים קבוע במקום אחד בלבד במוסקבה ולא נוסעת כאחוזת תזזית, מעיר לעיר וממדינה למדינה, הרי שפעילותם לא הייתה בגדר פשע נגד חתולים.

עוד נ.ב.

אני יודעת בוודאות שבבית הספר למרקר טריינינג של נעה שפלר  עבודת הגמר היא אילוף חיה שאיננה כלב. אני חושבת שרוב הסטודנטים שם בחרו בחתולים, אבל שמעתי גם על כאלו שבחרו באוגרים ואפילו בדגי זהב. אני אילפתי פעם תרנגולת (וזה באמת סיפור לפוסט אחר). כך שהעיקרונות הללו ניתנים ליישום עם כל בעל חיים.

 

By | 2018-02-14T16:39:02+00:00 מרץ 4th, 2012|Categories: אילוף, חתולים, נסו את זה בבית|Tags: |3 Comments

About the Author:

3 Comments

  1. Shoshannah Forbes 5 במרץ 2012 at 16:28 - Reply

    קשה להגיד ש"רוב הסטודנטים בחרו בחתולים". אני בחרתי בחתולים כי זה מה שהיה זמין לי. אנשים אחרים בקורס עבדו עם קופים ועם אוגרים.

  2. טל קורובקין 5 במרץ 2012 at 18:17 - Reply

    טוב, זה מה שנקרא הטייה. מכיוון שאני הייתי בוחרת בחתול הייתי בטוחה שכולם העדיפו חתולים !

  3. Yuval Zheleznyak 21 בנובמבר 2012 at 3:42 - Reply

    המממ החתול הזה כל כך הרבה יותר אלגנטי מהכלב …אני חושב שהחתול ניצח בסרטון האחרון בלי למצמץ ….

Leave A Comment