למה לא פלקסי !

למה לא פלקסי !

אולי כל הרשימה הזו מיותרת. מה שאני עומדת לכתוב הוא מובן מאליו. אני די בטוחה שאין כמעט שום דבר בעולם שכל מאלפי הכלבים יסכימו עליו, חוץ מאחד – פלקסי זה אביזר רע !

אצלי כבר יש תגובה ריגשית. כל פעם שאני רואה כלב על פלקסי אני מתעצבנת. באמת. בחרתי לעבוד עם כלבים כי אני אוהבת כלבים ושלמותם הנפשית והגופנית חשובה בעיניי. ופלקסי הוא אביזר שנראה תמים ואף "הומני" אבל יכול לעשות הרבה נזק.

הפלקסי נראה כמו המצאה מבריקה שמאפשרת לכלב חופש מקסימלי כשהוא עדיין קשור. ללכת עם ולהרגיש בלי. זה שניתן לקבוע כל פעם מחדש את אורך הרצועה קוסם להרבה מאוד אנשים. וגם לא צריך לשחרר את הכלב ולהסתבך בקריאות אליי. ואומרים לי שזה נוח להחזיק את זה ביד.

אז למה זה כל כך נורא ?

דבר ראשון – לפעמים כשמנסים לעשות טוב, עושים בטעות רק רע. אתם צריכים לבחון, לא את הכוונות שלכם, אלא את התוצאות בשטח. כלומר, להסתכל על הכלב וההתנהגות שלו.

אז בואו נחלק את זה

א.      למה זה רע כשזה לא נורא –

האורך הלא קבוע של הרצועה מבלבל את הכלב. הוא לעולם לא יודע כמה רצועה יש לו. מה המרחק שזה בסדר להתרחק ומה המרחק שלא. ולכן קורה שהכלב רץ רץ רץ, מגיע לסוף הפלקסי, ו"נותן" לעצמו תיקון. בז'רגון המאלפי – תיקון הוא כל פעולה אברסיבית (כלומר פעולה לא נעימה) שגורמת לכלב לרצות לעשות כמעט הכל כדי להימנע מלחוות אותה שוב . כלומר, הכלב מקבל מדי פעם עונש מהרצועה כי הוא לא יודע מה האורך שלה, כי האורך משתנה בכל רגע נתון. והוא לא יודע על מה הוא מקבל עונש, ואז יתכנו כל מיני קישורים משונים שהכלב קישר עם התיקון והוא פוחד מאיזור מסוים בגינה, מכלב, חתול או שיח מסוים. וכך טירללתם את כלבכם ! טוב, זה תלוי גזע וגודל. לגדולים זה לא יזיז במיוחד, למרות שזה לא נעים. אבל את הקטנים זה יכול באמת לערער. במיוחד העדינים יותר והרגישים יותר. זה גם יכול לעשות ממש נזק, למשל לטקסות (תחש, כלב בייגלה) יש צוואר עדין מאוד ולפאגים יש עיניים שתיקון חזק מדי יכול להוציא מהמקום.

כשאתם מגיעים לגינת הכלבים ונותנים לכלב שלכם לשחק עם כלבים אחרים כשהוא קשור בפלקסי אתם מסכנים את הכלבים האחרים ואת האנשים. אני כבר חטפתי כמה וכמה כוויות מפלקסי תועה שהתחכך לי ברגליים. הפלקסי ממעיד כלבים אחרים שמשחקים ליד וגם מפיל אנשים. ואם הכלב רץ במהירות זה יכול להיות מאוד מסוכן. לעיתים הפלקסי יכול לעשות נזק רציני יותר. במיוחד בקיץ כשהגפיים חשופות ואז בנוסף להפלות יש גם כוויות. וכן, גם הכלבים יכולים לקבל כוויות. לי נמאס. כשאני רואה כלב על פלקסי אני לוקחת את הכלבות שלי ומסתלקת מהשטח. בדרך כלל אין טעם לדבר עם הבעלים , הם בטוחים שהם לא עושים רע והם הומאניים ביחס לחיה שלהם. ובישראל כולם מומחים לאילוף כלבים. כולם יודעים טוב יותר. אז שידעו להם, אני אומרת, אבל הכלבות ואני לא צריכות לסבול.

ב.      למה זה רע כשזה נורא –

למרות שהפלקסי כאילו נוח, הוא איכשהו מצליח די הרבה להתחלק מהידיים. ואז, ואני בטוחה שכל אחד עשה את הטעות הזו – פעם אחת בלבד, אחרי זה לומדים, כי גם זה עונש – וניסה לתפוס את הרצועה הזו בידיים חשופות וקיבל כוויה רצינית. אחרי שקיבלת את הכוויה את משתדלת לדרוך על הרצועה או פשוט לתת לבעלי הכלב הבורח לתפוס אותו בעצמם בלי עזרתך ושהם יקבלו את הכוויה.

וכמובן, יש את הקטעים הבלתי נשכחים שהוא נופל מהיד. והחיה (קטנה לרוב, אך לא רק) נבהלת מהרעש של הנפילה ומתחילה לברוח. ואז היא נבהלת עוד יותר מהמשקל של הפלקסי שנגרר אחריה ומהרעש שהוא עושה כשהוא מתחכך בקרקע. ואז היא בורחת יותר מהר ואז הפלקסי עושה יותר רעש, ואז היא נבהלת עוד יותר, ושמה עוד גז ואז נבהלת עוד יותר. במקרה הטוב תפסתם אותה והיא מבוהלת נורא. במקרה הרע לא תפסתם אותה ובהיסטריה ובפאניקה היא מוצאת את עצמה על הכביש.

אז לסיכום –

לפעמים כשמנסים לעשות טוב, עושים בטעות רק רע. אתם צריכים לבחון, לא את הכוונות שלכם, אלא את התוצאות בשטח. כלומר, להסתכל על הכלב וההתנהגות שלו

כלב צריך, בעצם, כל יצור חי צריך( בעיקר ילדים, שכלבים מאוד דומים להם, וגם מבוגרים) – שתהיה איזושהי עיקביות, איזושהי חוקיות, וסדר. עולם הגיוני שהוא יוכל להבין. עונשים שרירותיים שבאים ללא סיבה ובזמנים לא קבועים הם התעללות (בעיניי מהסוג הגרוע ביותר) ששוברת את רוחו של כל יצור חי. 

הפלקסי מסכן את בריאות הנפש של הכלב, לעיתים את בריאותו הגופנית. ואת השלמות הגופנית של כל מי שנמצא ליד, כלבים ואנשים כאחד.

בחרו רצועה בעלת אורך קבוע שנוח לכם. ושחררו את הכלב במקומות מסודרים ובגינות כלבים, היכן שאין אפשרות שיברח לכביש או שיהיו שם גירויים שיבהילו אותו. ובצורה בטיחותית. ואלפו אותו כך שכשתקראו לו הוא יבוא אליכם. ואם אתם לא רוצים לאלף אותו לבוא. אז שחררו רק במקום תחום.

By | 2018-05-02T12:29:24+00:00 דצמבר 26th, 2011|Categories: אביזרים, כלבים, סגנון ויופי|Tags: |0 Comments

About the Author:

Leave A Comment