הצד האחר

//הצד האחר

הצד האחר

זה נחמד שלבני זוג יש תחביב משותף. אני ויורי חולקים כמה תחומי עניין. אומנם מכרינו יצביעו על הנטייה שלנו, לפחות פעם בשבוע, ללכת ולהכות זה את זו (וגם אנשים אחרים) במקלות מסוגי עץ שונים, כביזארית ביותר. אבל הם טועים. זה נקרא קנג'יטסו וקנדו מליוני אנשים בעולם עושים את זה. את הסטיות האמיתיות אנחנו משאירים לבית. 

בכל יום שישי אנחנו קוראים ביחד את הטור של בני ציפר ב"הארץ" ומשמיעים קריאות ביניים. אני – קולוניאליסט, אדוארד סעיד, פרובוקטור, מיזוגניה , יהודון. יורי – אפילו ברוסיה לא הייתה כזו אנטישמיות.

 ואז אנחנו עוברים לכלבים. יותר נכון, למודעות הכלבים למסירה. משועשעים מהניסוחים ומעירים הערות סרקסטיות . בתור שני אנשים שעברו להם בידיים די הרבה כלבים, וניסחו כמה וכמה מודעות כאלו אנחנו מודעים לצד האחר. או כמו שמכנים אותו בארמית – הסיטרא אחרא.

גם אם נניח, ואני מניחה מהניסיון , שהכל נכון וכולם אומרים לכם את האמת. אתם חייבים לזכור שאף פעם אין צד אחד. לכל דבר בעולם יש לפחות שני צדדים . ולכן מוגש לכם פה מילון קצר לפיענוח הצד האחר. זה שלא מדברים עליו.

"כלב בעל חושים מחודדים, עירני ודרוך, כלב שמירה מעולה". לרוב יהיה זה כלב כנעני. קחו בחשבון שעירני גם אומר עצבני. והחושים באמת מחודדים. לכלב יש טווח של שלושה קילומטר מרובע במקרה הטוב, במקרה הרע אלו יהיו חמישה קמ"ר, שהוא מודע לכל מה שהולך בהם ויתריע על כך באוזינכם. נכנס אדם לשטח, הוא יתריע, נכנס חתול, הוא יתריע, נפל זלזל, הוא יתריע. באמת כלב שמירה מצוין.כמה חבל שאתם גרים בדירה בעיר. אתם כבר לא תישנו יותר לילה שלם. ולמה לכם בעצם ? שינה זה לחלשים. לפעמים הוא גם סתם ינבח. זה מין תחביב שלו. הוא אוהב לשמוע את עצמו.

"סלוקית ביישנית ועדינה, מעט חששנית בתחילה". זה ,בעוונותיי הרבים, ציטוט שלי. האמת, בין השאר, היא, תסתכלו לה ישר בעיניים והיא משתינה על המקום מהפחד. טוב לשים לחברים ליד הרגל ואז להסתכל על הכלבה. לא לשכוח "להתנצל". מצד שני, היא לעולם לא תברח לכם בטיול, כי היא דבוקה אליכם כמו עם דבק נגרים. גם זה יתרון. הרי בעלים רבים מתלוננים על כלב שלא בא אליהם. לא במקרה הזה.

"קצת קשה לו להסתגל למקומות חדשים" – אחרי שהיה במכלאה הוא עושה את הצרכים במקום המרבץ שלו ופיתח קצת חסך חושי שמתגלה בהתקפי פאניקה ובריחות מבוהלות.

"לא מסתדר כל כך טוב עם חתולים" – הוא תוקף אותם וגם שבר לאחד את המפרקת בהזדמנות.

"זקוק לבית ללא ילדים" – תוקפני.

"ישמח לחצר" – מה זה ישמח ? מרוב שימחה הוא יחפור בכולה בורות והיא תיראה כמו פני השטח של הירח. מצד שני, זה עדיף על מה שהוא יעשה לבית שלכם.

"אנרגיה נפלאה" – היפארקטיבית מטורפת.

"אוהבת לשחק" – היפראקטיבית

"שמחה" – היפראקטיבית

"קשור למשפחה ונאמן" – נודניק, דבק. תשאירו אותו לבד בבית והוא מתחיל לאכול את הקירות מהחרדה.

"מעט חרדתי" – אני באמת צריכה להסביר את זה? בוא נציין רק שהמילה "מעט" היא לשון המעטה.

"הוא כלב קצת בעייתי" – משפט ששמעתי פעם באמת מבעלי כלב שהיה מופרע, ונשך אותו בכל חלקי גופו באופן קבוע.

"אוהב אדם/ חברותי" – מתחלק לשני חלקים.

אם זה לברדור. הוא באמת אוהב אדם. הוא אוהב כל אדם. אותך ואותי ואותו ואותה ואותם, הוא אוהב את כולם. ואין לו ממש סדר עדיפויות. כלב שרמוטה. את נהדרת וגם הערסים שעושים עכשיו על האש וממצמצים לו בשפתיים הם סבבה ותיכף הוא ירקוד קצת ויתחנחן ויקבל סטייק. תוך שהוא מתעלם מתחנונייך ומסרב לבוא כי יש פה את החברים החדשים הכי טובים שלו.

אם זה פיטבול . הוא באמת אוהב אדם, במיוחד את בעליו, הנאמנות שלו היא מדהימה, וזה כלב מדהים ! ממש הומניסט דגול. אבל זהו, שהוא אוהב רק בני אדם, שאר החיות יכולות להוות סוג של בעיה עבורו. סליחה, מה אני סחה ?  הן ממש לא בעיה עבורו, רק שמדי פעם הוא רוצה להרוג אותן, את כולן ! זו בעיה שלך ורק כי את לא ערסית, כי אחרת היית עכשיו שמחה. ואת מוצאת את עצמך שמה מחסום לכלבה כי את מחבבת את החתולים בפארק ולא רוצה שימותו ומדי פעם יש לה התקפות כאלו בהן היא מנסה לרצוח אותם וגם כל מיני כלבים שעוברים. זה לא באשמתה , חלק מהבעיה היא חשיפה נכונה, שאין לה, כי הצלת אותה מבית של ערסים מתעללים. אבל חלק אחר הוא בני האדם שיצרו גזע שהוא מאוד מתוק ועדין כלפי בני אדם אבל אכזרי מאוד כלפי בעלי חיים אחרים וכלפי כלבים. ואחרי מאה שנות הרבעה מכוונת כזו זה קשה לשנות גנטיקה.

"דומיננטי" – מילה חסרת ערך סמנטי שמשמשת כמילוי תיאורי לכמעט כל דבר החל מ – כלב עצבני, כלב חששן, כלב תוקפני, כלב מבוהל, כלב טריטוריאלי, כלב שלא בא לו, כלב עצמאי, כלב עקשן, כלב שמתיישב לך על הרגל כשקר לו על הריצפה, כלב שרוצה לשחק כשאת רוצה ללכת הביתה, כלב שיוצא החוצה לפנייך למרות שאמרת לו שלא, כלב גדול מדי לטעמו של מישהו או כלב מגזע מסוים שמוכר ככלב "מסוכן".

"כלב חכם" – אחת ממכות מצריים. בהנחה שהכלב באמת חכם. קחו את הרגליים ובירחו. אל תעשו את הטעות שאני עשיתי (פעמיים). בכל מקרה, יהיו לכם חיים מאוד מעניינים. בדיוק כמו בקללה הסינית העתיקה.

גם כאן הזוועה מתחלקת לשניים, הכלב חכם ולכן יכנס לטרפות, יפתח חרדה, ניאורוטיות, מחשבות שווא ויהיה אומלל וחסר מנוחה מעודף אינטיליגנציה וחוסר אתגר בחיים. האפשרות השנייה היא שהוא גם חכם וגם יציב ולכן יפנה לבדיקת גבולות נמרצת, מציאת אתגרים עבור עצמו והפעלות שונות ומשונות, תוך הרס החוסן הנפשי שלך. התרופה היחידה לכלבים כאלו היא פעילות גופנית, עבודה אינטנסיבית ואתגרים חדשים כל יום. לצערכם הרב, זה גם אתם שצריכים לעבוד.

"לברדור" – בנוסף לשאר תכונותיו המהוללות כמו אוהב כל אדם (שרמוטה) הלברדור הוא גם היפראקטיבי (לטעמנו, בעצם הוא באמת בסדר כלברדור. גם לברדור זה כלב עבודה), חכם (כלב עבודה), יציב (ע"ע עבודה), אמיץ מאין כמוהו (שום שיקול דעת נורמלי) ושואב אבק בשעות הפנאי (לעולם לא תצטרכו לנקות את המטבח יותר. הלברדור שואב הכל, כולל שקיות פלסטיק וניירות אם רק תתנו לו) ואת מה שאי אפשר לשאוב הוא יכרסם.

"לברדור מעורב" – כל כלב בישראל הוא לברדור מעורב אם לא נאמר במפורש אחרת.

די כמובן להביט בתצלומי הכלבים ולתהות עד כמה מעורב.

אנחנו מביטים בצילומים ומחווים דעה. " שמע נא," אני אומרת ליורי, "כמו מה הלברדור המעורב הזה נראה לך ?" יורי מביט, "אני חושב שזה טרייר קטן". אני, "לדעתי יש פה גם שנאוצר". יורי, "בהחלט אפשרי, יש לו את הזקן". אני, "ואיפה לדעתך הלברדור ?" יורי, "אולי סבתא שלו פגשה פעם אחד כזה ברחוב".

ואז. אני, "כמו מה זה נראה לך ?". יורי, "זה מלינואה גזעי". אני, "כן, גם אני חשבתי ככה. למה כתוב כאן לברדור מעורב ?" יורי, "הם בטח התרגלו לכתוב את זה, וחוץ מזה כל הגורים דומים ללברדורים בהתחלה".

זה הצד האחר. בצד הראשון, כל הגזעים האלו ש"ליכלכתי" עליהם קודם, גידלתי כלבים מכל הגזעים האלו והם אהובים עליי מאוד מאוד ואני חושבת שאלו כלבים מדהימים מאין כמותם, הכי טובים בעולם .

וכל ה"בעיות" שהעליתי כאן ? אלו לא באמת בעיות. אלו אפשרויות, הזדמנויות. כל התכונות האלו הן גם תכונות טובות, אפילו מעולות. זה רק עניין של גישה. ההיפראקטיביים רוצים לעבוד ולשחק עם המון מרץ. הלברדורים חכמים וטובים ורוצים לעבוד. הסלוקים עדינים ומקסימים והכנענים הם כלבי שמירה מעולים,חכמים ונאמנים. והפיטבול הוא כלב מדהים מכל הבחינות ! ואת הכל ניתן לפתור. והאמת ? זה לא כזה קשה אם יש לכם קצת רצון ואתם משקיעים בכלב ולקבל בובה של חיה. 

ועדיין, רצוי לדעת את האמת לפני שמסתבכים ולוקחים כלב שלא מתאים לכם. אתם רוצים כלב מגזע מסוים ? היוועצו במגדל מוסמך שרשום במועצה לכלבנות שיסביר לכם (במילים יותר עדינות ממני) את כל ההשלכות (למשל, שאם לקחתם רועה גרמני תאלצו לדאוג לו לפעילות גופנית הולמת כל יום ואם תקחו קאנה קורסו, אתם צריכים לחשוף אותו בגורותו לשלל יצורים כדי שלא יתחיל לתקוף ולהרוג בע"ח בבגרותו).

אם זה כלב מעורב ואתם לוקחים אותו מעמותה היוועצו עם איש מקצוע מטעמכם או חבר בעל ניסיון בכלבים שלא ינסה לדחוף לכם כלב לא מתאים. או שפשוט קחו את הכלב לכמה טיולים ונסו להכיר אותו. בכל מקרה, הפתעות יהיו. והפתעות אף אחד לא מחבב. עדיף להפחית אותן למינימום. אף כלב אינו הכלב המושלם. אבל יש כלב מתאים. כלב שמתאים לכם.

About the Author:

Leave A Comment